Gazeteciler için Bilgi Güvenliği

Kitap Hakkında

Bu el kitabı, gazeteciler, özellikle de araştırmacı gazeteciler için çok önemli bir pratik metin niteliği taşımaktadır. Gazeteciler ilk kez, yaptığımız neredeyse bütün elektronik haberleşmelerin kayıt altına alındığını, saklandığını ve analiz edildiğini farkına varmış durumdalar. Bu gözetleme; denetleme, şeffaflık veya herhangi bir gerçekçi hesap sorulabilirlik olmaksızın gizlice yapıldığından dolayı haber kaynaklarımız, haberlerimiz ve profesyonel çalışmalarımız tehdit altındadır.

Gazeteciler neredeyse tüm dijital haberleşmenin kayda alındığını umutsuzlukla farkettiler; artık kendileri ve haber kaynaklarına yönelik gerçek riskler ve tehlikeler var. Bu tehlike yalnızca muhabirleri, muhbirleri ve diğer haber kaynaklarını değil, aynı zamanda nitelikli bilgi sahibi olan ve mahkemeler ve kanun tarafından mahremiyetleri esas sayılan herkesi endişelendirmektedir. Avukatlar, muhasebeciler ve temsil ettikleri kişiler artık müşteri gizliliği korunmasına sahip değiller ve baskısı gün geçtikçe artan otoriter ve sorumluluk üstlenmeyen hükümetlerin gizli gözetlemelerine karşı savunmasız durumdalar.

Snowden`in ortaya çıkardığı bilgilerin kamuoyuna nasıl güvenli şekilde sunulduğunu gördükten sonra artık gerçek korunma yöntemlerinin ve karşı önlemlerin olduğunu biliyoruz. CIJ`in en son el kitabı, Gazeteciler için Bilgi Güvenliği, çalışmalarınızı gözetlenmekten uzak, gizli ve güvenli tutabilmeniz için en etkili yolları anlatmaktadır. Bu kitap, güvenli şekilde nasıl yazabileceğinizi, güvenlik açısından nasıl düşünmeniz gerektiğini, hükümetin ya da büyük bir firmanın sizin bilmenizi, sahip olmanızı ya da paylaşmanızı istemeyeceği bir bilgiyi güvenli şekilde nasıl alıp, saklayıp, gönderebileceğinizi açıklamaktadır. Kendi mahremiyetinizi ve haber kaynaklarınızın güvenliğini sağlamanız için Gazeteciler için Bilgi Güvenliği kitabı size tüm haberleşmelerinizi çözülemez, takip edilemez ve anonim şekilde yapabilmenizin yollarını göstermektedir.

Özel ve gizli kalması gereken bir haberi planlarken elinizdeki işin yol açacağı riskin derecesini çok iyi belirlemeniz gerekmektedir. Dükkan yönetimi, inşaat iş güvenliği, restoran ve hastane temizliği gibi konularda yapılacak haberler söz konusu olduğunda, burada belirtilen önlem ve yöntemlerin gereksiz olduğu ve işinizi karmaşık hale getirebilecek ya da yavaşlatabileceği düşünülebilir. Böyle durumlarda, bir haber kaynağı ya da muhabirle aranızda geçecek olan konuşmanın işyerinden ya da evden uzakta yapılması en azından ilk aşamadaki iletişimin güvenli olmasını sağlayacaktır.

Milli güvenlik, ordu, istihbarat, nükleer güçle ilgili, ayrıca da devletin yüksek kademeleri ve büyük firmalarla alakalı haber yapan herkes bu el kitabını kendi güvenlikleri için çok önemli olarak görmelidirler.

Her ne kadar bu el kitabı çoğunlukla bilgisayarınızı nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili olsa da, bilgileri kullanmak için bilgisayar mühendisi diplomasına sahip olmanıza gerek yok. Yazarlar ve proje üzerinde çalışan diğer uzmanlar, kitabın pratik doğruluğunu ve kullanılabilirliğini sağlamak için çalıştılar. Yazarlar altı ay içerisinde güncellemelerin ve bazı değişikliklerin gerekli olabileceğini öngörmekteler. Lütfen en son baskıyı indirmek için tcij.org websitesini ziyaret edin. Doğal olarak, bu el kitabını sizi işvereniniz, haber kaynağınız ya da evinizle ilişkilendirebilecek bir cihazdan indirmemelisiniz.

Gavin MacFadyen, Araştırmacı Gazetecilik Merkezi Başkanı